Mutlumuyuz?

 

Atalarımızdan çok daha güçlüyüz, ama biz daha mutlu muyuz? Öyle görünmüyor. Tarihte çoğu insanın hayal ettiği şeyle karşılaştırıldığında, cennette yaşıyor olabiliriz. Ama bir sebepten ötürü parçayı hissetmiyoruz.

Bir açıklama, mutluluğun objektif koşullara ve kendi beklentilerimize daha az bağlı olduğu yönündedir. Ancak, beklentiler koşullara uyum sağlama eğilimindedir. İşler düzeldikçe, beklentiler balonu ve dolayısıyla koşullardaki dramatik gelişmeler bile bizi önceki gibi tatmin etmeyebilir.

İkinci bir açıklama, hem bizim beklentilerimiz hem de mutluluğumuzun iç biyokimyasal sistemimiz tarafından belirlendiğidir. Ve biyokimyasal sistemimizin mutluluğa hiçbir ilgisi yoktur. Hayatta kalma ve yeniden üretim şansımızı arttırmak için evrimle şekillendi ve evrim, ne başardığımızın bir önemi olmadığından, daha fazla şey için sonsuza dek kavramaktan memnun olmadığımızdan emin oldu.

Üçüncü bir açıklama, insanların sadece mutluluğun ne olduğunu anlamadığıdır. Arabadaki bir sürücüye benziyor, yakıt pedalına değdiğini söylüyor ama vites hala nötr. Çok fazla gürültü ve enerji üretmemize şaşmamalıyız, ancak gerçekten hiçbir yere gitmiyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *